کشت گیاه زیره سبز

 

نام فارسي :                              زيره سبز

نام علمي :                              Cuminum cyminum  خانواده :                Apiaceae                        

 

خصوصيات گياهشناسي :

علفي يكساله ريشه دوكي شكل و كم وبيش منشعب بطول 10 تا20 سانتي متر ارتفاع بسته به شرايط اقليمي محل رويش متفاوت و بين 30 تا 45 سانتي متر است . ساقه انشعابات ظريف و فراواني دارد برگها ظريف بصورت رشته هاي نخ مانند دو تا سه تايي مشاهده مي شود .

گلها سفيد يا ارغواني ، ميوه فندقه قهوه اي روشن و استوانه اي شكل كه طرفين آن باريك مي شود .وزن هزار دانه آن 2/1  تا 3 گرم است دوره رويش آن كوتاه بين 100 تا 110 روز است .

خواص دارويي وكاربرد:

مواد موثره ميوه معالجه كننده دل درد ، ضد نفخ شكم و اشتها آور است و به عنوان مسكن درد نيز مورد استفاده قرار مي گيرد . اسانس ميوه ضد باكتريايي است و در صنايع آرايشي و بهداشتي و وتوليد عطر وادكلن و صنايع غذايي استفاده مي شود در برخي از كشورها براي ضد عفوني كردن نخ بخيه از آن  استفاده مي شود.

 

نيازهاي اكولوژيكي :

چون گياهي مديترانه اي در طول رويش به حرارت  مناسب و نور كافي نياز دارد مقدار اسانس در مناطق گرم با نور فراوان مي رويند بيش از مناطق ديگر است اين گياه در مرحله گلدهي و تشكيل ميوه به رطوبت كمتري نياز دارد خاكهاي با بافت متوسط و لوم شني ، خاكهاي مناسبي براي توليد آن هستند .وخاكهاي سبك وشني و تهي از مواد و عناصر غذايي مناسب نيست .

مواد وعناصر غذايي مورد نياز:

در خاكهاي غني از مواد و عناصر غذايي نه تنها سبب افزايش عملكرد مي شود بلكه مقاومت را به بيماريهاي قارچي افزايش مي دهد كودهاي حيواني نقش عمده اي در افزايش عملكرد دارد .افزودن 15 تا20 تن در هكتار كود حيواني كاملأ پوسيده و 20تا 30 كيلو گرم در هكتار ازت و 40تا 50 روز پس از كشت به همراه آبياري سبب افزايش عملكرد مي شود .

اصول كاشت و داشت :

تاريخ كاشت متفاوت است  به طوريكه در مناطق معتدل يك محصول پاييزه ودر مناطق سرد بصورت يك محصول بهاره كشت مي شود اواسط پاييز (آبان )زمان مناسبي براي كشت پاييزه است در حاليكه زمان مناسب براي كشت بهاره اسفند ماه مي باشد . تاخير در كشت بهاره  باعث كاهش شديد عملكرد مي شود .

كشت توسط بذر مستقيمأ در زمين اصلي صورت مي گيرد .بذور را مي توان پس از مخلوط كردن با ماسه نرم و بصورت دستپاش در سطح زمين پاشيد . توصيه مي شود براي افزايش قوه رويشي بذر هارا بايد به مدت 24 تا36 ساعت در آب خيس كرد .پس از كاشت بلافاصله زمين را بايد آبياري نمود.

هنگامي كه ارتفاع بوته ها به پنج سانتي متررسيد بايد وجين علفهاي هرز را آغاز و در طول رويش علفهاي هرز را بايد دو تا سه مرتبه وجين كرد. آبياري بايد با دقت انجام گيرد هنگام گلدهي ،تشكيل ميوه ،گياهان به حداقل آبياري نياز دارند آبياري زياد نه تنها باعث كاهش عملكرد مي شود بلكه شرايط را جهت ابتلا به بيماريهاي قارچي آماده كند .

آفات وبيماريها :

 سفيدك سطحي ، بلايت زيره ، پوسيدگي ريشه

برداشت :

 محصول معمولاً 100تا 120 روز پس از كشت آماده برداشت مي شود در اواسط بهار (ارديبهشت تا اوايل خرداد) مي توان برداشت كرد عمل برداشت با دست انجام مي گيرد گياهان را با دست از ريشه بيرون كشيده يا با داس برداشت مي كنند سپس آنها را خشك كرده وبوجاري كنند وبذر ها را از ساير اندامها جدا و با استفاده از جريان هوا آنها را تميز و بسته بندي و انبار كرد .

عملكرد بذر متفاوت است بسته به شرايط اقليمي و 8/0  تا 1 تن در هكتار بذر توليد مي كنند .

 

این صفحه را برای یک دوست بفرستید.

با تشکر ! پيام شما ارسال شد