خواص گیاه دارویی سنبل طيب

 

چای سنبل طيب

     سنبل طيب كه به آن علف گربه نيز مي گويند، و به علت وجود اسيد والرياتيك، پس از خشك شدن بوي كمي تند ونامطبوع از آن به مشام مي رسد.
    «والرين»، يك گياه قلبي، معرق و مقوي مغز و معده است. همچنين اين گياه خاصيت ضدانگلي و قاعده آور دارد و بالاتر از همه يك آرام كننده قوي دستگاه عصبي است «والرين» دارويي مطمئن براي بحران هاي عصبي، دلهره، ضعف اعصاب، بحران هاي غش، صرع، هيستري، آسم، تشنج و ناراحتي هاي رواني مانند سردردهاي عصبي، تپش ها و دلواپسي هايي كه ريشه قلبي و عصبي دارند مؤثر بوده ودر احساس خستگي و به اصطلاح (گلوله اي درگلو) و تمام موارد فشارهاي عصبي ناشي از شكنندگي شخص مؤثر و مفيد است. اين گياه خواب آوري آرامبخش در درمان ميگرن و سردردهاي شديد عصبي است.

    طرز تهيه:

    براي موارد ذكر شده در بالا مقدار    ۳ - ۲ گرم از ريشه پودر شده سنبل طيب را در يك فنجان آب جوش بريزيد و يك دقيقه بر روي آتش بماند تا به جوش آيد. سپس آن را به مدت ۱۰ دقيقه بر روي سماور دم كرده و صاف كنيد وبا عسل يا نبات شيرين كرده و با چند تكه ليموترش ميل كنيد.    هشدار! مصرف بيش از حد و طولاني مدت اين گياه ممكن است عوارضي داشته باشد، از اين رو بهتر است به مقدار كم و حداكثر از نظر طول مدت تا يك هفته الي ۱۰ روز مصرف شود. از سنبل طيب در تركيب چاي ترش كه چايي مقوي قلب و اعصاب است نيز مي توان استفاده كرد.

 

 

این صفحه را برای یک دوست بفرستید.

با تشکر ! پيام شما ارسال شد